Tertio 972 - “Ras en religie Belgische vluchteling pasten in het Britse plaatje”
De wij-zij-rollen omgekeerd
“Ras en religie Belgische vluchteling pasten in het Britse plaatje”
Het vluchtelingenvraagstuk vormt steeds meer een wij-zij-verhaal. “Zij” bedreigen onze welvaart of waarden, terwijl “wij” nauwelijks stilstaan bij de oorlogsgruwel waardoor een mens have en goed achterlaat. Winston Churchill indachtig – volgens wie het vermogen terug te kijken in de tijd klaarheid schept in het heden –, onderzoekt Tertio met academicus Christophe Declercq de omgekeerde situatie tijdens de Groote Oorlog, toen “wij” voor Britten een “zij” waren.
Meer lezen (pdf, enkel voor abonnees):
In de spotlight:
Rijk leven in Spartaanse soberheid
Vijftig jaar geleden ontdekte jezuïet-leraar Pierre Van Stappen de ruïne van het uitgestorven bergdorp La Viale in de meest Spartaanse streek van Frankrijk: de Lozère. De moeizame heropbouw schonk leven aan een “village de prière” waar sinds 1968 27.000 zoekers de weldaad proefden van natuurschoon, soberheid, handenarbeid, stilte, gebed en gemeenschapsleven. Sinds de dood van Van Stappen leidt de jezuïet Guy Martinot de gemeenschap. » Lees verder“Groot worden is geen doel”
Jongeren bij Christus brengen: dat is nog steeds de hoofddoelstelling van de Sint-Michielsbeweging die 25 jaar geleden in hartje Kortrijk begon als een kleinschalig initiatief van Noël Bonte en Geert Goethals, twee priesters van het bisdom Brugge. “Het is een verhaal van hoop en veel goedheid”, vertelt algemeen coördinator Tine De Leeuw in Tertio nr. 972 van 26/9/’18. » Lees verderRas en religie Belgische vluchtelingen pasten in het Britse plaatje
“Belgische vluchtelingen vonden tijdens WOI een veilige haven over het Kanaal. Liefst 2.500 liefdadigheidscomités gaven er blijk van een opvallend onbaatzuchtige gastvrijheid”, schetst Christophe Declercq (KU Leuven Campus Brussel). De academicus reconstrueert het gefragmenteerde verhaal van Belgische bannelingen binnenkort tijdens een lezing in Antwerpen. “Nu zijn de verschillen – en de onverschilligheid – groter.” » Lees verder
Tertio in je mailbox
Alle artikels in dit nummer:
» God is jong en de jeugd Zijn profeet
» “Ervaring van God-Schepper opent deur voor God-Vader”
» Roddelaars blijven vaak onder de radar
» Welk maatschappijproject?
» In eenvoud groot durven te dromen
» “Je hebt gelijk”
» “Synode is slechts het beginpunt”
» Met de neus op Rubens
» Vastberadenheid in plaats van onmacht en radeloosheid
» “Ras en religie Belgische vluchteling pasten in het Britse plaatje”
» “Het zit in de kleine verhalen van nabijheid”