Tertio 990 - Missionarissen evangeliseerden in inheemse talen
Missionarissen evangeliseerden in inheemse talen

De Verenigde Naties lanceerden maandag in Parijs officieel het internationale jaar van de inheemse talen. Missionarissen speelden een grote rol bij de beschrijving van die talen. “De studie van inheemse talen door missionarissen had tot doel de evangelisatie te vergemakkelijken. Ze resulteerde in de productie van taalbeschrijvingen zoals grammatica’s en woordenlijsten en bood zo andere missionarissen een linguïstisch hulpmiddel”, zegt Zanna Van Loon in Tertio nr. 990 van 6 februari.
De studie van de talen van de inheemse bevolking van het Amerikaanse continent begon aan het begin van de 16de eeuw. Een groot aantal van die talen is inmiddels uitgestorven. Naar schatting verdwijnt er elke twee weken een dergelijke taal. Hiermee gaat ook waardevolle kennis verloren die duizenden jaren oud kan zijn.
Het Vaticaan benadrukt in aanloop naar de synode over het Amazonegebied in oktober het belang van de kennis van inheemse talen, culturen en spirituele achtergronden. Alleen zo kunnen missionarissen “de zaden en de vruchten van het Woord herkennen die reeds aanwezig zijn in het wereldbeeld van een volk”, stelt het voorbereidende document van de synode.
Abonneer of vraag een gratis proefnummer op www.tertio.be
“In dialoog kunnen veel mensen zich vinden”
Lieven Boeve en Patrick Loobuyck worden vaak als tegenpolen tegenover elkaar gezet als het gaat over levensbeschouwing in onderwijs. De ene is de medebedenker van de katholieke dialoogschool, de andere de architect van LEF (Levensbeschouwing, Ethiek en Filosofie). Tertio nodigde voor het nummer van 30/1/’19 beiden uit voor een gedachtewisseling. » Lees verderMissionarissen evangeliseerden in inheemse talen
De Verenigde Naties lanceerden maandag in Parijs officieel het internationale jaar van de inheemse talen. Missionarissen speelden een grote rol bij de beschrijving van die talen. “De studie van inheemse talen door missionarissen had tot doel de evangelisatie te vergemakkelijken. Ze resulteerde in de productie van taalbeschrijvingen zoals grammatica’s en woordenlijsten en bood zo andere missionarissen een linguïstisch hulpmiddel”, zegt Zanna Van Loon in Tertio nr. 990 van 6 februari. » Lees verderKunst, geschiedenis én geloof
De Vaticaanse musea behoren met jaarlijks zes miljoen bezoekers tot de top tien van belangrijkste, grootste en meest bezochte musea ter wereld. Sinds 1 januari 2017 staat voor het eerst een vrouw aan de leiding ervan: kunsthistorica Barbara Jatta (1962). Nu ze twee jaar directeur is, maar vooral vanwege Belgische connecties, geeft ze met plezier een exclusief interview aan Tertio. » Lees verder