Jules-Alexis Muenier, La Leçon de catéchisme, 1890. © Wikimedia

Overdracht door de eeuwen heen
Het woord ‘catechese’ betekent letterlijk ‘laten weerklinken’. Het is een prachtige omschrijving voor wat het beoogt: de ervaringen van de apostelen met Jezus doorgeven, zodat ze blijven resoneren in de harten van mensen vandaag. Een duik in de geschiedenis laat zien hoe die echo door de eeuwen heen is vormgegeven.

Al in de vroegste christelijke gemeenschappen ontstonden vaste formules om het geloof over te dragen. Bij Paulus vind je zulke ‘catechetische formules’ zoals de beroemde tekst van 1 Kor 15, 3-5, waarin hij aangeeft waar hij zijn verkondiging op baseert: ze is hem overgeleverd, hij heeft ze ook echt ervaren en wil ze doorgeven. In het boek Handelingen zien we Petrus en Paulus als vurige predikers. Een beroemd hoogtepunt is de rede van Paulus op de Areopaag in Athene (Hand 17). Hoewel die intellectuele confrontatie weinig direct succes oogstte, toont het aan dat catechese altijd de dialoog (en soms de botsing) met de tijdgeest opzoekt.

Boeiend artikel? Deel het dan met je vrienden via:

Verder lezen?

Log in op uw Tertio account en lees meteen verder

Nog geen account? Neem een digitaal abonnement en lees meteen verder.
Of maak een Tertio proefaccount aan en lees 1 maand gratis online!

Lees ook...

Inloggen

Nog geen abonnee? Koop makkelijk en veilig uw abonnement.
Enkel digitaal lezen? Neem een digitaal abonnement.

Sluiten

Tertio nieuwsbrief

Interessant artikel? Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en blijf zo op de hoogte van al onze nieuwste bijdragen, evenementen en aanbiedingen.